Recenze knihy: Lavina - praktická příručka

22. 02. 2013 9:47:19
Pražské vydavetelství Alpy připravilo na konec roku 2012 vydání překladu zajímavé rakouské publikace Lavina (v originále Lawine). Cílem knihy je seznámit čtenáře s problematikou deseti rozhodujících modelů situací, kdy se s lavinou nejčastěji setkáme. Kniha Lavina vás naučí vnímat sněhové a klimatické podmínky s následným vývojem lavinové situace. Většině návštěvníků zimních hor chybí základní znalosti, jelikož nemají čas věnovat se detailnímu studiu problematiky sněhu, počasí a lavin. Většina z nás tak pouze vnímá krásu zimní krajiny, ale neuvědomuje si, případně nepřipouští si, skryté nebezpečí. Chcete se dozvědět víc?
Lavina - titulní stranaLavina - titulní strana

Kniha Lavina vychází ze statistik, kdy si uvědomíme z výsledku mnohaletých analýz, že i přes rozdílná zimní období se vytvářejí neustále téměř identické lavinové situace. Tyto situace jsou popsány podle tzv. modelů lavinového nebezpečí, kterých autoři zaznamenali celkem deset. Čtenář si tak velmi rychle vybere zda se chce věnovat jen modelům, které hrozí např. na jaře nebo si systematicky přečte celou knihu.

Tato publikace může zajímat aktivního sportovce, ale zcela jistě bude zajímavou pomůcku i pro profesionály a experty v oblasti lavinové problematiky. Autoři Dr. Rudi Mair a Dipl. Ing. Patrick Nairz jsou v současnosti nejuznávanějšími experty a vedoucími pracovníky evropských lavinových služeb.

V úvodu knihy autoři čtenáře seznámí s uvědoměním si rozdílnosti výkladu lavinové situace při stejném lavinovém stupni a s faktem, že je nesmírně důležité, mimo sledování stupně lavinového nebezpečí, sledovat i informace obsažené ve zprávě, případně předešlý a budoucí vývoj počasí. Díky těmto znalostem pak jsme schopni mnohem lépe plánovat tůry. V úvodu taktéž nechybí přesná charakteristika lavinové stupnice, která mimo čísla obsahuje i informace o stabilitě a pravděpodobnosti uvolnění sněhové pokrývky.

V hlavní části knihy se seznámíme s jednotlivými lavinovými modely, které vycházejí vždy z opakovaných situací, rozdělených do kategorií. Tyto kategorie jsou vždy přesně definované a popisují opakující se nebezpečné situace v aktuálních skutečnostech podobné. Hledá se vždy významná spojitost mezi pozorovanými jevy a ta je následně popsána. Definici lavinových modelů je věnováno 16 stránek knihy. Od stránky 30 až po stránku 184 je rozbor jednotlivých deseti modelů. Modely jsou vždy pečlivě a srozumitelně popsány a doplněny reálnými analýzami situací, které nastaly v letech minulých. Vychází se vždy ze srovnání lavinových nehod.

Závěr knihy autoři věnují činnosti lavinové výstražné služby v tyrolsku. Přesněji popisují vše od snídaně až po příchod domu a spánek. Pro laika bude přínosná určitě téměř poslední strana, kde se dočteme kriteria, které stanovují stupeň lavinového nebezpečí.

Více o knize neprozradím, protože bych vás nerad připravil o zajímavé a poutavé čtení, od kterého se zapálený člověk milující hory jen tak neodtrhne.

Orientační cena knihy: 345,- Kč
ISBN: 80-85613-60-3
EAN: 9788085613605
Nakladatelství: Alpy Praha
Autoři: Rudi Mair a Patrick Nairz
Počet stran: 216
Rozměr knihy: 24 x 17 cm
Rok vydání v ČR: 2012
Rok vydání v Rakousku: 2010

Knihu zakoupíte v odborných knihkupectvích - např. PruvodceNakopce.Cz a některých specializovaných obchodech.

Momentálně se jedná o nejaktuálnější metodickou publikaci pro popis a charakteristiku lavin. Rozhodně doporučuji všem lidem s chutí vyrazit do zimních hor na lyžích, pěšky nebo na sněžnicích.

Autor: Petr Brinček | pátek 22.2.2013 9:47 | karma článku: 8.40 | přečteno: 623x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Vilém Ravek

Milion prezidentských lumíků pro frustrovaného podavače tenisových míčků.

Milion chvilek pro demokracii, proč ne. Jestli vyjde i počasí, bude to pro všechny nezapomenutelný zážitek. Kdo si vzpomene na podavače tenisových míčků, kterému jeden populární politik svým dělovým podáním málem vyrazil levé oko?

17.6.2019 v 18:27 | Karma článku: 11.38 | Přečteno: 383 | Diskuse

Petr Omelka

Sýr ve stínu gilotiny

Symbolem Velké francouzské revoluce je bohužel i gilotina a hromadné popravy. Ale nebýt tohoto krvavého teroru, nekoupili byste si dnes možná lahůdku s názvem Camembert.

17.6.2019 v 16:42 | Karma článku: 12.96 | Přečteno: 230 | Diskuse

Olga Pavlíková

O rodině

Inspirací k tomuto článku je blog pana Turnera „Tradiční plky o tradiční rodině“. Jde o zamyšlení, co je v tradičním pojetí rodina.

17.6.2019 v 14:30 | Karma článku: 18.31 | Přečteno: 302 | Diskuse

Josef Komárek

Tak prý JIM nějak hloupnu.

Dočetl jsem se zde na blogu, že Jeho Veličenstvo pan Svěrák se vyjádřilo, že „NÁM nějak hloupnou spoluobčané“. Použilo Jeho Veličenstvo Majestátního Plurálu, nebo co myslelo tím pojmem NÁM.Myslelo Jeho Veličenstvo sebe...

17.6.2019 v 13:50 | Karma článku: 31.10 | Přečteno: 845 | Diskuse

Zuzana Zajícová

Potkala jsem pár andělů, co neměli křídla, ale měli srdce

Určitě jste taky nějaké potkali, jsou mezi námi a není dílem náhody, ale jejich schopností, že je potkáte v pravý čas. Dnes jsem si vzpomněla na jednoho z nich.

17.6.2019 v 13:39 | Karma článku: 23.49 | Přečteno: 360 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8306
Co dělám a co mně baví? Znáte svobodu v práci? O to se teď snažím. Už jsem svobodný, ale zatím to moc nevydělává prachy. Až bude, dám vědět. Slibuju ;)

Najdete na iDNES.cz