Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Valašsko v období vlády Jagelonců

23. 02. 2013 8:00:00
Pokud vás zajímá co a jak se dělo na dnešním Valašsku v obcdobí vlády Jagelonců, čtěte dál. V opačném případě stránku rychle opusťe, protože číst si o něčem co ani nevím kde leží musí být strašná nuda :)Článek vznikl ještě na střední škole jako referát do dějepisu. Pro někoho by mohl být zajímavý i dnes a tak ho tímto způsobem archivuju.
Erb Jagelonců. Zdroj: wikipedie.czErb Jagelonců. Zdroj: wikipedie.cz

Z období vlády Jagelonců na našem Valašském území se nedochovalo příliš písemných zpráv, jelikož vsetínský archiv v roce 1850 kompletně vyhořel. Dochovaly se jen Zemské listy, které nepřinášejí příliš mnoho informací ohledně života na Valašsku, ale spíše jen hospodářské fakta a zobrazení majetkových poměrů tehdejších pánů.

Asi nejvýznamnější událostí Valašska byl rok 1462, kdy se Vsetín, Rožnov a Valašské Meziříčí ocitá v rukou Jana z Cimburka, pána na Jičíně.

Kališník Jan z Cimburka se totiž nejvíce zasloužil o obnovu panství Rožnov, Vsetín, Uherský Ostroh, Drahotuš, Brumov a kláštera Vizovice. Pro svou věrnost a diplomatickou dovednost byl často vysílán králem Jiřím z Poděbrad k cizím mocnářům. Aktivně se také podílel na jeho zvolení králem. Později, po vypuknutí česko - uherského konfliktu se však již k rozhodným straníkům Jiřího nepočítal. Jan z Cimburka zaujímal významné místo ve feudální společnosti své doby, možná i díky příbuzenství s mocným zemským hejtmanem Janem Tovačovským z Cimburka. Cimburkové byli vůbec po vymření pánů z Kravař nejdůležitější šlechtou na Moravě.

Jiří z Poděbrad a Jan z Cimburka se také významně zasloužili o rozvoj Vizovic, které v té době výrazně upadaly. V období největší bídy se tedy vizovičtí obrátili na českého krále Jiřího z Poděbrad s žádostí o pomoc. Král Jiří poskytl Vizovicím pomoc a dne 17. února 1466 na žádost opata Jana vysadil Vizovice na městečko a dal mu trh, trvající 8 dnů. Dne 9. dubna 1467 král Jiří z Poděbrad věnuje Janu z Cimburka městečko Vizovice i s klášterem Smilheim a všemi 12 osadami, které tehdy k Vizovicím patřily. V roce 1467 vpadl na Moravu uherský král Matyáš Korvín a po dvou letech svůj vpád zopakoval. Po dobytí hradu Špilberk se nechal 3. května 1469 v Olomouci korunovat nejen na moravského markraběte, ale i na českého krále. Uloupený majetek z Vizovic se snaží marně zpět získat kněz Beneš, ale moc se mu to nedaří a Vizovický klášter opět upadá.

Dalším historickým mezníkem období Jagelonců na českém trůně byl rok 1503, kdy král Vladislav II prodal hrad Brumov Janu z Lomnice. Ten má mimo jiné náhrobek v kostele sv. Václava v Brumově. V této souvislosti, vzpomíná se vesnice Lomná, která k Brumovu náležela. Tato obec zanikla, ale dochoval se název, který po ní nese soutěska Lomensko mezi Lužnou a Lidečkem. Lužná tehdy ještě neexistovala. Ta patřila k Lidečku, které se nazývalo Kostelní Lideč. Pro ilustraci o velikosti panství Brumov uveďme lokality, které k němu náležely: hrad Brumov, Klobouky, Lačnov, Pulčín, Lužná, Leskovec, Francova Lhota, Vlachovice, Újezd, Drnovce, Bylnice, Nedašov, Nedašov Lhota, Střelná, Mirošov, Smolina, Tichov, Polanka, Štítná, Popov, Jestřabí, Bohuslavice, Křekov, Lipina, Poteč, Vysoké Pole, Lidečko, Haluzice a Návojná.

V roce 1499 dal Vladislav II Brumovu jarmark a týdenní trh, dovolil užívání pečeti a r. 1500 udělil městské právo hradišťské. V roce 1511 byl v Brumově postaven kostel.

Významným místem byl také hrad Pulčín, který ale v období vlády Jagellonců zaniká a od roku 1517 pustne. Byl vystaven jednak k ochraně Střelenského průsmyku a jako centrum panství, zahrnujícího vsi Pulčín, Horní Lideč, Lhotu, Seninku a zaniklou Zubrůvku, dočasně odloučené od Brumova. Zajímavé je že v polovině 15. století držel hrad obávaný loupeživý rytíř Miroslav z Cimburka. Hrad byl rozbořen za válek česko-uherských kolem r. 1470. Na konci 15. století byl již ve zříceninách a v r. 1517 se připomíná jako pustý. Zachovaly se z něho jen nepatrné zbytky. Archeologickým výzkumem konaným v roce 1987 se podařilo z prostoru pulčínského hradu získat jak nálezy pravěké (mladší stupeň kultury lužických popelnicových polí), tak i středověké artefakty. Z těch převládají nálezy spadající do první poloviny 15. století. Bylo však pár i takových, že jejich zařazení je třeba klást již na konec 13. století.

Použité zdroje:

Okres vsetínský: František Doucha (1938)
Dějiny města Vsetína: M. Václavek (1901)
Vlastivěda moravská: kolektiv autorů (2002)

Autor: Petr Brinček | sobota 23.2.2013 8:00 | karma článku: 18.32 | přečteno: 1088x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Zlín

Jaroslav Kašíkjaroslav

Kdo jinému jámu kopá....aneb...--Babiš gaunerem.

Před půl rokem by mně ani nenapadlo, že půjdu k volbám s volebním lístkem hnutí ANO. Jen okrajově jsem sledoval frontální útok na jeho předsedu, přemýšlel o presumci neviny a divil se čím dál víc. Včera mne kampaň dorazila.

1.10.2017 v 10:46 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 917 | Diskuse

Šárka Podhányiová

Na houby pane Hitchcock, na houby...

A je to konečně tu! Sezona zahájena. Najít nějaký ten hřib, to vždy potěší, vrátit se domů s prázdnou, to nepotěší, ale nenajít nic a to ani cestu domů, tak to je vysloveně jackpot. A co teprve když vám z toho přeskočí?

26.9.2017 v 8:13 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jana Majová

Davidův svět. O svalové dystrofii potřetí.

Pokud máme své strážné anděly, tak ten Davidův je zvláště roztržitý a ochraňovat jeho svět zapomněl hned několikrát. Přesto ho péče téměř andělská doslova obklopuje.

19.8.2017 v 8:00 | Karma článku: 25.79 | Přečteno: 673 | Diskuse

Šárka Podhányiová

Jak jsme věřili "dží pí esce"

V dnešní době moudré techniky, kdy stačí zapnout aplikaci od v oboru daných vývojářů, mnohdy vypínáme vlastní mozek daný pro změnu vývojem existenčním.

13.3.2017 v 8:18 | Karma článku: 17.53 | Přečteno: 549 | Diskuse

Šárka Podhányiová

Když přijdou esesáci...

"Wo sind?!" Křičí na ni jeden z vojáků. "Sag ́s mir!" Burácí a vztekle ji přirazí ke stěně. Ona mu sice rozumí, ale neví. Neví KDE JSOU...! Voják zasyčí jako jedovatý had: "Letzte Mal! WO SIND?!"

8.2.2017 v 8:02 | Karma článku: 36.63 | Přečteno: 3631 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 8172
Co dělám a co mně baví? Znáte svobodu v práci? O to se teď snažím. Už jsem svobodný, ale zatím to moc nevydělává prachy. Až bude, dám vědět. Slibuju ;)


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.